Člověk se může dorozumívat prostřednictvím jednoduchých vět, ale bez slovíček se neobejde. Všude kolem nás je tolik věcí a každou z nich potřebujeme pojmenovat. Jazyk je navíc živý a dynamický organismus, a tak nám vznikají nová slovíčka a nové výrazy, protože čas od času potřebujeme pojmenovat nové věci a nové situace. Pojďme se podívat na několik tipů a triků, jak si slovní zásobu efektivně rozšiřovat.
Když se učíte nové slovíčko, mohou nastat dvě situace. Buď si slovíčko zapamatujete, nebo si ho nezapamatujete. V prvním případě je to jednoduché. Naučili jste se nové slovíčko a můžete ho vesele začít používat. Ale co když nastane druhý případ, kdy vám slovíčko ne a ne zůstat v hlavě?
#1
Klíčem k úspěchu je obklopovat se cílovým jazykem co nejvíce to jde. Čtěte knihy, články, poslouchejte podcasty nebo sledujte videa a filmy. Když budete takto sbírat jazykové zkušenosti, se slovíčkem se pravděpodobně setkáte znovu. Potom opět dojde k situaci buď/nebo. Pokud si ani teď nové slovíčko nezapamatujete, jistě se s ním zase někdy potkáte. A jednou si ho jistě v paměti uchováte, i když cesta k tomu může být trnitá. Proto je důležité se s jazykem co nejvíce setkávat.
#2
Když si osvojujete novou slovní zásobu, je důležité zapomenout na větu To stejně nikdy nebudu potřebovat. Žádné slovíčko není tzv. zbytečné! Učte se i slovíčka, u kterých se vám zdá, že je nikdy nevyužijete. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám budou hodit. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat křížový šroubovák (1), pojmenovat zvíře, které vás právě kouslo, nebo vyměnit svíčky (2) v autě. To jsou situace, které mohou docela dobře nastat.
Umět zdánlivě nepotřebná slovíčka má také psychologický efekt. Pokud se naučíte slovíčka, která se na první pohled jeví jako ne příliš praktické výrazy, které ocení akorát jazykoví fajnšmekři, zvedne vám to sebevědomí a najde se ve vás motivace k dalšímu studiu. Když vím, jak se řekne pásovec (3) anglicky, proč bych se nenaučila také jiná zvířata? Co takhle k tomu přidat třeba nějaké idiomy se zvířaty? A tudy vede cesta k četbě článků o životním prostředí či ke zhlédnutí dokumentu o divočině Jižní Ameriky. A tím vším si člověk zdokonaluje své jazykové dovednosti. Potom budete mít radost z toho, co všechno umíte.
#3
Když narazíte na neznámé slovíčko, vyhledejte si ho ve slovníku. Slovíčka si zapisujte. Vyčleňte si na ně speciální sešit nebo složku. Někomu vyhovují kartičky, někdo má rád různé aplikace. Je důležité, abyste slovíčka měli neustále po ruce a mohli po nich kdykoliv sáhnout a procvičovat si je. Opakování slovíček se můžete věnovat během cesty vlakem nebo kdykoliv budete mít chvíli volna.
#4
K tomu, abyste se obklopovali cílovým jazykem a neustále se v něm zdokonalovali, budete potřebovat kvalitní slovník. Je dobré pracovat s výkladovým slovníkem. Budete tak v cílovém jazyce rovnou myslet. Zkuste si slovník jen tak pročítat a uvidíte, na jaká slovíčka narazíte. Podívejte se i na synonyma a ustálené fráze. Je dobré, když jsou výrazy použity ve větách. Jsou tak zasazené do konkrétní situace a snáze si je pak zapamatujete.
#5
Skvělou metodou rozšiřování slovní zásoby je brainstorming. Vezměte si kus papíru a napište si, co všechno vás napadne, když se řekne nějaké slovíčko. Napište si opravdu všechno – slovesa, vlastnosti, aktivity, přídavná jména či jakékoliv asociace, které vám vyvstanou na mysli. Pokud něco nebudete vědět, najděte si to ve slovníku. Tvořte si hnízda. Nemusíte začít shánět stavební materiál ve formě ohebných větviček a klacíků, ale vytvářejte si hnízda jazyková. Když si najdete ve slovníku slovíčko, snažte se na něm stavět a vyhledávat k němu další slovíčka a výrazy. Nových slovíček není nikdy dost. Platí zde přímá úměra: Čím bohatší slovní zásoba, tím snadnější komunikace.
(1) Křížový šroubovák se anglicky řekne Phillips-head screwdriver. Plochý šroubovák se řekne flathead screwdriver.
(2) Tyto svíčky jsou v angličtině spark plugs. Žádné candles 🙂 V angličtině tento výraz popisuje opravdu to, co svíčky dělají. Jsou to doslova kabely, které zažehují jiskru.
(3) Pásovec se v angličtině řekne armadillo [ˌɑːməˈdɪləʊ].
Chtěli byste se se mnou učit anglicky? Ozvěte se mi a domluvíme se na ukázkové lekci zdarma. Budu se na Vás těšit!