Skip to content

Jak mírumilovně zabít dvě mouchy jednou ranou čtením

Kdybychom se měli podívat na nějakou osvědčenou metodu, jak se zaručeně zlepšit v cizím jazyce, odpověď by byla jasná – čtení. Čtení je velice efektivní. Člověk si četbou nejen rozšiřuje slovní zásobu, ale také si velmi rychle celkově zlepšuje své komunikační dovednosti.

Čtení, reading

Proč je vlastně čtení tolik efektivní? Důležitou roli zde hraje kontext. Když budete číst např. nějaký příběh, zapamatujete si situaci, ve které jste se setkali s novým slovíčkem. Slovíčko se vám tak bude lépe pamatovat a snadněji si ho vybavíte. Nebude jen položkou telefonního seznamu, který jste si vytvořili ve svém slovníčku. Bude pro vás také výrazem, který použila románová hospodyně poté, co narazila při úklidu na myš. Společně s novým výrazem si vybavíte i detektiva, který ho pronesl po objevení klíčového důkazu k vyřešení zapeklitého případu vraždy, nebo hrdinu dobrodružného románu, který trefně pojmenoval situaci, kdy mu auto vypovědělo službu uprostřed džungle plné nebezpečných tvorů. Všechno se vám to propojí a slovíčka si snáze osvojíte.

Čtěte cokoliv

Obecně platí, že je dobré číst v cílovém jazyce cokoliv. Mohou to být zahraniční zprávy, leták z muzea o výstavě egyptského umění nebo návod, jak zprovoznit nový kávovar. Hlavní je obklopit se cílovým jazykem. I když tyto texty bývají krátké, jste s jazykem v kontaktu a přemýšlíte v něm. Ideální je, pokud čtete každý den. Zde si můžete přečíst několik tipů, jak studovat jazyk soustavně.

S dobrou knihou je studium superefektivní

Při studiu cizího jazyka má své nezastupitelné místo beletrie. Jak jsme výše zmiňovali, je dobré číst cokoliv. Typy textů, které mají za úkol hlavně informovat čtenáře (např. zprávy, návody či odborné články), pracují s limitovaným množstvím slov a struktura vět bývá jednoduchá. V příbězích se oproti tomu setkáváme s komplikovanější větnou stavbou a bohatší slovní zásobou. Hlavní postavě zašustí sukně, na chodbě zaskřípou dveře, kočka se potichu vkrade do pokoje, venku drobně mrholí, ozývá se krupobití nebo se nad lesem rozprostírá mlha (*). Všechny tyto výrazy se nám potom mohou hodit v praktickém životě při popisu nějaké konkrétní situace. Platí, že čím bohatší slovní zásoba, tím snadnější komunikace.

Číst beletrii může být ze začátku náročné. Netrapte se tím, že to zpočátku půjde pomalu. Stačí jedna stránka denně. Pokud budete číst pravidelně, zvyknete si na text v cizím jazyce a vše vám půjde snadněji. Můžete si nejprve přečíst knihu, kterou jste už četli v jazyce mateřském. Přečtěte si třeba něco od svého oblíbeného autora či autorky. Vřele doporučuji detektivky od Agathy Christie. Jejich jazyk není nijak zvlášť komplikovaný. Budete přemýšlet nad tím, kdo je vrah, a ani nebudete vnímat, že se zároveň učíte. Na trhu také existuje mnoho knih ve zkrácené upravené verzi, které jsou určené právě ke studiu jazyků. Mnoho z nich je navíc opatřeno audionahrávkami, takže si text můžete i poslechnout.

Sociální sítě a mikročtení

Pokud nebudete mít čas nebo energii zavrtat se do knihy, zavítejte na sociální sítě. Dá se tam najít obrovské množství zajímavých příspěvků na nejrůznější témata. Komentáře k příspěvkům nebývají dlouhé, ale třeba v nich bude nějaké zajímavé slovíčko nebo užitečný výraz k zapamatování. Výhodou je, že čtení konkrétního příspěvku vám nezabere příliš mnoho času, ale i přesto se můžete něco naučit. Např. když budete sledovat nějaký účet zaměřený na vaření, určitě narazíte na slovesa spojená s přípravou pokrmů či na názvy všech možných i nemožných ingrediencí. Nemusíte si vyhradit celé odpoledne ke studiu, a přece jste udělali malý krok k dosažení svých jazykových cílů.

Možnosti internetu

Internet sám o sobě je vůbec zdrojem nepřeberného množství informací. Je plný zajímavých webových stránek, na kterých se můžete setkat s různými články. Najděte si nějaký blog v cílovém jazyce o tématech, která vás zajímají. Výhodou studia jazyka je to, že se můžete zaměřit nejen na to, co vás zajímá, ale i na to, co zrovna potřebujete. Můžete číst články o novinkách ze svého oboru. Dozvíte se něco nového a zároveň si rozšiřujete slovní zásobu, kterou potom aktivně využijete. Pokud se v práci zabýváte reklamní kampaní na nový produkt, můžete si přečíst nějaký článek z oblasti marketingu. Když si potřebujete nastudovat, jak pracovat s určitým softwarem, můžete si tyto informace zjistit v jazyce, který studujete.

Ve čtení jsou zahrnuta obrovská pozitiva. Kromě toho, že se zlepšujeme v jazyce, čteme o tom, co nás zajímá a co máme rádi, staneme se součástí příběhu a rozšiřujeme si obzory. Čtením tak člověk zabije dvě mouchy jednou ranou, aniž by prolil kapku krve.

P. S. V angličtině je tento idiom brutálnější – to kill two birds with one stone.


(*)

Několik anglických slovíček:

šustit – rustle [ˈrʌsəl]

skřípat – creak [kriːk]

krást se, plížit se – creep [kriːp]

mrholit – drizzle [ˈdrɪzəl]

krupobití – hail [heɪl]

mlha – fog [fɒg], mist [mɪst]


Chtěli byste se se mnou učit anglicky? Ozvěte se mi a domluvíme se na ukázkové lekci zdarma. Budu se na Vás těšit!