Skip to content

7 tipů, jak vyzrát na poslech

Porozumět mluvenému projevu v cizím jazyce může být těžké. Zdaleka ne všichni mluví srozumitelně. Skutečnost je taková, že někteří jedinci huhňají, mumlají, brblají či mluví se žvýkačkou v puse. Rodilí mluvčí mají tendenci mluvit rychle a může se nám zdát, že slova, která pronášejí, splývají v jedno. Občas nás může zaskočit nezvyklý přízvuk. Zkrátka se v životě můžeme setkat také s řečí, která není vždy úplně učesaná. Poslech je proto jednou z nejnáročnějších disciplín, které doprovázejí studium cizího jazyka.

Když jsme si teď postěžovali na svízele spojené s poslechem, pojďme se podívat na způsoby, jak na něj vyzrát.

#1

Co nejvíce čtěte.

Číst? Tipy v tomto článku se mají týkat poslechu, není tomu tak? Čtení však pomáhá i v poslechu. Čtením se rozšiřuje slovní zásoba. Když potom slovo, které jste si osvojili při čtení napínavého románu, uslyšíte ve filmu, zrakový vjem se propojí s vjemem sluchovým. Slovo potom snadněji identifikujete a porozumíte mu. Zde si můžete přečíst několik tipů ohledně čtení v cizím jazyce.

#2

Sledujte dokumenty.

V dokumentech lidé mluví srozumitelně a kultivovaně. V hraných filmech herci musejí utíkat před gangstery, vyznávat někomu lásku nebo prchat před medvědem. Když se snaží uniknout před medvědem, jejich hlavní prioritou nebude mluvit srozumitelně, neboť se budou snažit co nejrychleji zmizet. Pokud v přírodopisném dokumentu začne komentátora honit medvěd, tygr či jiné masožravé zvíře, nebude na svůj mluvený projev sice také tolik dbát, ale to se naštěstí nestává často. Když budete sledovat dokument, něco zajímavého se dozvíte a zároveň si procvičíte jazyk. Můžete se podívat na přírodopisné dokumenty o pandách, o žábách nebo o africké divočině. Pokud si chcete poslechnout krásnou angličtinu a zhlédnout zajímavý přírodopisný dokument, doporučuji Davida Attenborougha. Nemusíte však zůstat jen u dokumentů o přírodě. Můžete se podívat na dokumenty o historii nebo na zajímavosti ze světa techniky. Co se týče dokumentů, každý si jistě přijde na své.

#3

Poslouchejte zprávy.

Zprávy jsou dalším skvělým způsobem, jak se zlepšovat v poslechu autentického mluveného projevu. S dokumenty mají společnou důležitou vlastnost – jsou srozumitelné. V televizním studiu nejsou žádná masožravá zvířata (většinou), a tak se komentátoři mohou plně soustředit na kultivovaný přednes a informovat své posluchače o tom, co se ten den odehrálo. Zprávy jsou krátké a věcné. Opakují se v nich specifické fráze a určitá slovní zásoba. Opakovaná slovíčka si tak dobře zapamatujete. Můžete si třeba poslechnout nějakou důležitou zprávu, kterou jste už slyšeli nebo četli v mateřském jazyce. Když si takovou zprávu potom poslechnete v cizím jazyce, bude to jednodušší a ledacos si při poslechu ujasníte. Pokud si každý den poslechnete jednu zprávu, uvidíte, jak rychle budete dělat pokroky. Zde si můžete přečíst několik tipů, jak studovat jazyk soustavně.

poslech, listening

#4

Dívejte se na filmy s titulky v cílovém jazyce.

Filmy jsou trochu náročnější na poslech, protože, jak už bylo zmíněno výše, filmové postavy se často nacházejí ve vypjatých situacích. Ale určitě stojí za to filmy sledovat. Ideální je sledovat filmy s titulky v cílovém jazyce. Film si můžete kdykoliv zastavit. Když vám unikne nějaká podstatná informace, je možné si ji přečíst. Pokud se setkáte s novým slovíčkem, hned vidíte, jak se píše. Ideální je, pokud si film můžete zastavit a slovíčko si někam poznamenat. Slovíčka naučená z filmů a seriálů se vám budou lépe pamatovat, protože jste se je naučili v určitém kontextu. Až příště narazíte na kladivo, budete si pamatovat, že to byla vražedná zbraň v napínavé detektivce. Vražednou zbraň v praktickém životě nepotřebujete, zatlouct hřebík ovšem někdy ano. A hammer is a typical murder weapon in detective stories. Zajímavé je také podívat se na film, který jste už viděli dabovaný a který dobře znáte, v originálním znění.

#5

Dívejte se na krátká videa.

Někdy nemáte čas na to, abyste se podívali na celý film. Zamiřte na Youtube. Je tam spoustu krátkých videí o zajímavých tématech. Připravte si jídlo podle nového receptu, poslechněte si zprávu o aktuálním dění ve Velké Británii, podívejte se na krátké video o městě, kam se chystáte jet na dovolenou. Možností je spousta. Video si po zhlédnutí zkuste převyprávět. Řekněte si důležité body a zamyslete se nad tím, co vás zaujalo. Napište si také nová slovíčka, která jste se během sledování videa naučili. Nová slovíčka budete mít propojená s kontextem, ve kterém jste se s nimi setkali.

#6

Dělejte si poslechová cvičení.

Když budete něco poslouchat, zaměřte se na podstatu věci. Jedná se o tzv. listening for gist. Důležitá je zde hlavní myšlenka sdělení. Je dobré trénovat také poslechy, ve kterých odpovídáte na konkrétní informace. Takováto poslechová cvičení se vyskytují u certifikovaných zkoušek (např. PET, FCE, CAE, CPE, IELTS) nebo u maturity. Existuje několik typů úloh, se kterými se u zkoušek můžete setkat. U některých úloh uchazeči vybírají mezi možnostmi a) b) c) d). U jiných typů úloh se testuje hláskování (spelling). Do mezer mají uchazeči správně napsat konkrétní slova, slovní spojení nebo číselné údaje. Pokud vás čeká jazyková zkouška, je dobré se s konkrétními typy úloh seznámit. Tyto úlohy jsou však dobrým tréninkem i v případě, že se na žádnou zkoušku zrovna nechystáte.

#7

Mluvte.

Živá konverzace má spoustu výhod. Svou roli tu hraje princip akce a reakce. Když budete mluvit, lidé vám budou odpovídat. A vy jim budete naslouchat. Mluvte kdykoliv budete mít možnost – poskytněte pomoc bezradným turistům s mapou, podělte se s lidmi v londýnském supermarketu o svůj názor na octové brambůrky, pochvalte americkému zmrzlináři kombinaci máty a kousků čokolády, prohoďte pár slov s lidmi během čekání na vlak do Edinburghu. Mluvte i sami se sebou. Staňte se komentátorem svého dne. Zní to možná trochu legračně, ale je to jazyku prospěšné.

Na závěr bych chtěla zmínit jednu velmi důležitou věc. Když budete poslouchat cokoliv v cílovém jazyce, nenechte se odradit tím, že třeba neporozumíte úplně všemu. Soustřeďte se na hlavní myšlenky. Když budete poslech trénovat pravidelně, bude to lepší a lepší. Budete postupně nabírat víc a víc zkušeností a porozumíte i kdejakému přežvykujícímu brblalovi.

Chtěli byste se se mnou učit anglicky? Ozvěte se mi a domluvíme se na ukázkové lekci zdarma. Budu se na Vás těšit!